Jak inteligentny jest twój kot?

Jak inteligentny jest twój kot?

Nie ulega wątpliwości, że koty są niezwykle inteligentnymi zwierzętami, bardzo wrażliwymi na sygnały ze świata zewnętrznego. W ciężkich momentach potrafią znaleźć rozwiązanie problemu i dostosować je do aktualnych potrzeb. Świetnym przykładem jest zdolność opanowania przez kota sztuki samodzielnego otwierania drzwi poprzez wcześniejsze obserwowanie ludzkich zachowań. 

Czytaj również: 9 żyć kota

Jak zmierzyć inteligencję kota?

Do oceny inteligencji zwierząt najczęściej stosowana jest zależność między masą mózgu a długością rdzenia kręgowego. U kota stosunek ten wynosi 4:1, u małpy 18:1 natomiast u człowieka jest to 50:1

Czy kot potrafi się uczyć?

Oczywiście, że tak! Koty potrafią wyuczyć się wielu zachowań, głównie podczas obserwacji innych kotów. Korzystanie z kuwety czy umiejętność polowania przejęte zostają głównie od matki. Jednak koty to cwane i wygodne zwierzątka, w porównaniu do psów nie godzą się na współpracę w zamian za przysmaki lub inne nagrody.

Koty wykorzystują zdolność uczenia się głównie do celów praktycznych takich jak:

- odkręcanie kranu w celu napicia się wody

- przywoływanie ludzi poprzez stukanie w drzwi czy wytwarzanie dźwięków za pomocą różnych przedmiotów

-odszukiwania drogi do domu

- reagowania na własne imię, co jest ciekawe, ponieważ podczas czasu wolnego kot może nie pamiętać swojego imienia, ale jeśli przyjdzie pora jedzenia natychmiastowo sobie o nim przypomni.

Koty są niesamowicie zdolnymi zwierzętami, które kierują się przede wszystkim zmysłami. Krąży wiele mitów dotyczących posiadania 6 zmysłu przez kotów. Jednak wszystko można racjonalnie wytłumaczyć, koty są wyczulone na najdrobniejsze bodźce, których ludzie nie odczuwają. Jeśli zaskoczyło Cię dziwne zachowanie kota np. kot zaczyna jeżyć sierść w całkiem spokojnym domu jest to oznaka, że kot odczuwa wibracje, których nasze zmysłu nie są w stanie wyczuć.

Leave a comment