Koty - Największe śpiochy w świecie ssaków?

Od bardzo dawna koty uważane są za największe śpiochy w świecie ssaków. Czy faktycznie to właśnie te zwierzęta spędzają większość swojego życia na spaniu?

Sprawdź również

Najważniejsze wydarzenia dla kociego malucha 

Koty - Największe śpiochy w świecie ssaków - PrimeFox.pl

Natura obdarzyła koty niesamowitą zdolnością do nagłych i szybkich pobudek. Dzięki czemu są świetnymi myśliwymi, sprawnymi w działaniu. Są to zwierzęta, które uwielbiają komfort, dlatego na miejsce swojej drzemki wybierają ciepłe miejsca przy oknie lub na swojej ulubionej poduszce. Ale przejdźmy do rzeczy koty poświęcają na sen średnio 16 godzin na dobę. W tym momencie jasno możemy stwierdzić, że koty to największe śpiochy w świecie ssaków.

 

Przyjrzyjmy się bliżej kociej drzemce

Warto zauważyć, że nasze pupile dzielą sen na słynne kocie drzemki z umiejętnością do natychmiastowego przebudzenia i świadomości sytuacji. Ich mózgi są tak zaprogramowane, że zarówno podczas snu jak i na jawie potrafią rejestrować bodźce zewnętrzne. Abyście mogli lepiej zrozumieć to zjawisko powiedzmy, że jesteście z kotem na głośnej zabawie. W pewnym momencie wasz kocurek poszedł spać i śpi już dobrą godzinę. W tym czasie znajduję się już w fazie snu głębokiego, ale nawet wtedy rejestruje wszystkie rozmowy czy muzykę z otoczenia. Koty to zwierzęta, u których w śnie i na jawie utrzymuję się taki sam poziom aktywności mózgu. 

 

Ciekawe jest również to, że koty w porównaniu do ludzi nie zajmują się wspominaniem przeszłych wydarzeń czy planowaniem przyszłości. Nie stwierdzono u nich żadnych śladów myślenia spontanicznego.

 

Koty - Największe śpiochy w świecie ssaków - Primefox.pl

Czy koty mają sny?

Odpowiedź na to pytanie jest proste. Oczywiście, że koty mają marzenia senne. Wyróżniamy u nich dwie fazy snu: fazę snu głębokiego oraz fazę snu lekkiego, które występuje na przemian. Sny pojawiają się w fazie snu lekkiego i są łatwe do rozpoznania przez właściciela. Podczas obserwacji możemy zauważyć jak naszemu pupilowi: ruszają się łapy, drżą wąsy lub nasz kotek zaczyna wydawać dźwięki.

 

Leave a comment